سلام، به باشگاه تیراندازی شهدا خوش آمدید.

آشنایی با دسته های تیراندازی

آشنایی با دسته های تیراندازی

آشنایی با دسته های تیراندازی

فدراسیون بین ‌المللی ورزش تیراندازی (ISSF) رشته های ورزش هیجان انگیز تیراندازی را در سه رشته به طور جداگانه دسته بندی نموده و به رسمیت می‌شناسد:

  • تفنگ
  • تپانچه
  • اهداف متحرک

1-رشته های ورزش تیراندازی با تفنگ بادی

رشته های ورزش هیجان انگیز تیراندازی مخصوصا تیراندازی با تفنگ بادی هیجان بسیار زیاد است. چرا که این ورزش با تفنگ صورت می‌گیرد. تفنگ، یک اسلحه گرم و یا سلاح بادی است که دارای لوله‌ای خان) Groove – شیارهای موازی و مارپیچی در داخل لوله ی بعضی تفنگ ها) داراست و به طور معمول به سلاح‌های بلندی که برای نگهداری به دو دست احتیاج دارد، گفته می‌شود و امکان شلیک پیوسته با آنان وجود دارد. به طور کلی تفنگ برد و دقت بیشتری نسبت به تپانچه دارد و استفاده از آن در شکار مرسوم است. در تمام مسابقات شلیک با تفنگ، ورزشکاران با تیراندازی به هدفی متشکل از ده حلقه دایره‌ای، امتیاز کسب می ‌نمایند. ورزشکاری که طی مسابقه بیشترین امتیاز را به دست بیاورد، برنده می‌‌شود. جهت تعیین برنده، امتیاز تیراندازی، با امتیاز راند آمادگی جمع می‌شود. در رشته تیراندازی با تفنگ بادی مسابقات به صورت شلیک به اهداف در فاصله های 10 و 50 متری برگزار می‌شود.

2-رشته های ورزش تیراندازی با تپانچه بادی یا پیستول

در این رشته ورزشی از تپانچه برای تیراندازی استفاده می‌شود. تپانچه از تفنگ کوچک تر است و به طور کلی حمل و نقل آن ها بسیار راحت‌ تر می باشد. به طور معمول تپانچه در مقایسه با تفنگ‌ برد و دقت کمتری دارند. مسابقات تپانچه همچون مسابقات تفنگ امتیازبندی می گردند و تیراندازان به اهداف 10 حلقه ای شلیک می نمایند. برای تعیین فرد برنده، امتیاز تیراندازی مسابقه با امتیاز راند آمادگی جمع می‌شود. ورزشکاری که در مجموع، بالاترین امتیاز را کسب نماید، برنده محسوب می‌شود. فاصله اهداف در تیراندازی با تپانچه بادی 10، 25 و 50 متر است.

3-رشته تیراندازی تراپ یا اهداف متحرک

این رشته با نام تیراندازی به اهداف پروازی هم مشهور است. در رشته تیراندازی تراپ که در فضای باز انجام می‌گیرد، دیسکت‌ها توسط دستگاه پرتاب شده و تیرانداز با اسلحه ساچمه ای یا شات گان (Shotgun) خود به آنان تیراندازی می‌کنند. رشته تیراندازی تراپ به دلیل هیجان زیادی که دارد، طرفداران بسیاری پیدا نموده است. رشته تیراندازی تراپ خود به رشته‌های تخصصی تر و حرفه‌ای تری تقسیم بندی می‌شوند. برای رشته تیراندازی تراپ باید از اسلحه‌های ساچمه‌ای مخصوصی استفاده نمود که قابلیت انهدام دیسکت‌ها را داشته باشند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.